DOPRAVA ZDARMA nad 1500Kč

Vitální houby a pokožka: 5 způsobů, jak houby mohou podpořit zdraví pleti

Vitální houby a pokožka: 5 způsobů, jak houby mohou podpořit zdraví pleti

Jak vitální houby souvisí se zdravou pokožkou?

Houby v dnešní době zažívají renesanci. Už to není jen o běhání s košíkem po lese. Od jídla a doplňků se rozšířily také do fashion průmyslu nebo výrobě obalů. No a v neposlední řadě se dostávají i do kosmetiky.

Vitální houby jsou známé pro své pozitivní účinky na lidský organismus. Mezi jejich nejdůležitější vlastnosti patří výrazná podpora imunity, protizánětlivé účinky, silný antioxidační potenciál, podpora zdraví mozku a soustředění či přirozená tvorba buněčné energie.

Vědecké studie potvrzují moudrost starověkých tradičních medicín: Houby jsou účinným, obnovitelným zdrojem pro pravidelnou a komplexní podporu našeho zdraví.

V posledních letech se vědecká komunita zabývá účinky těchto hub na zdraví pleti. Můžete vidět, že i velké mainstreamové kosmetické značky nabíhají na tento trend a využívají extraktů z hub pro tvorbu kosmetických produktů.

Co je na houbách tak speciálního?

Do kosmetiky se dostaly díky svému širokému spektru biologicky aktivních látek, které působí právě na pokožku. Jsou to například ceramidy, lentinan, schizophyllan, karotenoidy, či resveratrol. Jsou také známé pro svůj vysoký antioxidační potenciál, který ovlivňuje zánětlivé procesy v těle.

Tyto vlastnosti, na které se podrobně podíváme v tomto článku, jsou často využívány pro kožní problémy jako vrásky, textura pleti či nedostatečné napnutí pokožky.

Budeme se také věnovat jednotlivým látkám v různých houbách a jak je využít pro konkrétní problém s Vaší pletí. Na závěr, pro ty nejkreativnější z Vás přidáme recept na domácí skincare s využitím vitálních hub.

Obsah článku:

 • Houbové superlátky pro přírodní skincare
 • Antioxidanty
 • Betaglukány
 • L-ergotionein
 • Mastné kyseliny
 • Melanin
 • Které houby jsou vhodné pro skincare
 • Recept na skincare z vitálních hub

 

Houbové superlátky pro přírodní skincare

Biologicky aktivní látky jsou všude kolem nás, a v nás. Jsou esenciální pro správné fungování našeho organismu. Bez nich byste nedokázali strávit jídlo, dýchat, růst nebo tvořit nové buňky. To samozřejmě platí také pro kožní buňky. Právě díky nim jsou vitální houby přínosem pro Vaše zdraví.

Správné superlátky, vám mohou pomoci dosáhnout zářivé pleti, a zaměřit se na časté problémy jako suchost, zarudnutí, a předčasné stárnutí pokožky. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich.

Antioxidanty

Všichni jste už asi slyšeli, že antioxidanty jsou důležité pro zdraví buněk a dlouhověkost. Méně se však mluví o jejich schopnosti revitalizovat Vaši pleť. Děje se to díky odstraňování volných radikálů, které vznikají při stresu a poškozují zdravé buňky. Takto poškozené buňky (pokud zůstávají ve vašem těle) způsobují zhoršení pleti.

Antioxidanty jsou takovou „úklidovou četou“ a uklízejí nepořádek, který napáchá dlouhodobý stres. A že stresu máme v dnešní době všichni k rozdávání, o tom není pochyb.

Takto mohou pleť chránit proti poškození slunečním UVB zářením, podrážděnou pokožku a zmírňují tvorbu vrásek.

Antioxidanty, například houbového původu, pomáhají chránit buňky před každodenním oxidačním stresem.

 

Betaglukány

Betaglukany jsou takovou „posilkou“ pro imunitní systém. Stimuluje v těle tvorbu makrofágů, které požírají patogenní bakterie. V několika studiích se ukázal i jejich vliv na urychlení hojení.

Betaglukany jsou také antioxidanty. Jak již víte, z předešlé sekce, pomáhají snížit oxidační stres, který je příčinou předčasného stárnutí a tvorby vrásek.

L-Ergotionein

Dostáváme se k další esenciální „superlátce“, kterou potřebujeme do těla dostat zejména ze stravy, a nachází se hlavně v houbách. V největším množství se nachází v houbách Shiitake  a hlívě ústřičné. Splňuje všechny kvality antioxidantů, s jejich protektivními účinky, a také se ve studiích potvrdilo, že dokáže opravit DNA poškozených kožních buněk slunečním zářením.

Ergotionein můžete použít v rámci své rutiny pro revitalizaci pokožky a zvýšit její odolnost před poškozením a stárnutím. Jako bonus – tato látka výrazně podporuje zdraví mozku, díky čemuž má v životosprávě své místo jako prevence před demencí ve vyšším věku.

Melanin

Naše barva pleti, vlasů a očí je dána obsahem pigmentu melaninu. Ten je ale důležitou obrannou látkou v pokožce, kde absorbuje sluneční záření a chrání pokožku před slunečním UVB zářením. Nejvíce ho naleznete v houbě Chaga. Vnější černý povrch Chagy obsahuje obrovské množství melaninu.

Je také silným antioxidantem a působí na volné radikály.

 

Která houba je pro mě nejlepší?

Společný jmenovatel pro všechny medicinální houby jsou protizánětlivé účinky a vysoký obsah antioxidantů. To znamená, že všechny z nich Vám, při dlouhodobém užívání, umí pomoci zlepšit kvalitu pleti. Některé z nich však obsahují navíc specifické látky, které tento efekt ještě posílí.

 

Shiitake a Hlíva ústřičná

Obsahují látky, které odstraňují buňky poškozené oxidačním stresem. Obě mají vysoký obsah L-ergotioneinu, silného antioxidantu který pomáhá zabránit tvorbě vrásek a ostatním znakům předčasného stárnutí pleti. Rovněž jsou zdrojem kyseliny olejové, nenasycené mastné kyseliny, která pomáhá uklidnit pokožku a vrátit její rovnováhu.

Pomáhají pleť chránit proti patogenním bakteriím, čímž zmírňují zarudnutí a urychlení hojení. Mají také vliv na zesvětlení tónů pokožky.

Reishi pro omládnutí

Reishi je jednou z nejsilnějších vitálních hub, které můžete zařadit do Vaší péče o pleť. Ne nadarmo má v čínské medicíně přezdívku „houba dlouhověkosti“.

Pokud ji užíváte vnitřně, pomáhá obnovit rovnováhu a regulovat stresovou odpověď organismu. Je významným zdrojem antioxidantů, které jsou klíčové pro ochranu před oxidačním stresem.

Vaše pokožka Vám ukazuje první známky stresu v organismu, když je dehydrovaná, zanícená, „bez života“, nebo nezdravě vypadající. Použitím vysoce kvalitních organických doplňků jako např. Hrotlife Reishi, nebo jejich aplikací povrchově můžete zvýšit ochranu a obnovu pleti.

Chaga pro opravu pokožky a ochranu před Sluncem

Existuje několik potravin a vitamínů, které stimulují v těle tvorbu melaninu, ale účinky Chagy jsou unikátní v tom, že Chaga ten melanin opravdu obsahuje. Jak jsme zmínili již výše, melanin chrání před UVB zářením a oxidačním stresem. Takto umíte podpořit přirozené obranné mechanismy Vašeho těla, proti poškození způsobenému slunečními paprsky, které je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí pleti.

Betaglukány v Chaga regulují zánětlivou odpověď. Můžete ji použít pro suchou, podrážděnou, popraskanou nebo zarudlou pokožku. Například v jedné studii pacienti pozorovali zlepšení, nebo úplné vymizení jejich problémů s psoriázou, po 3 měsících užívání Chagy.

Další studie potvrdila, že Chaga patří mezi nejsilnější přírodní zdroje antioxidantů. Tyto antioxidanty pomohou chránit pleť před předčasnými známkami stárnutí jako tvorba vrásek, ztráta elasticity.

 

Recepty na domácí skincare s vitálními houbami

Na závěr máme pro Vás pár tipů, jak si vytvořit vlastní skincare s těmito úžasnými přírodními látkami.

Výhodou těchto DIY skincare receptů je, že máte plnou kontrolu nad tím, co si budete dávat na pleť. Nespoléháte se pouze na to co je napsáno na obalu hotového produktu.

Zároveň si naleznete čas pro sebe, kdy se můžete odpoutat od každodenního stresu a věnujete se sami sobě.

Další výhodou je jejich jednoduchost. Bude Vám stačit pár základních surovin, kde se zaměřte zejména na jejich kvalitu. Při výběru hub je důležitý jejich původ a čistota. Používejte certifikované BIO a organické extrakty z hub Hrotlife, kde si dáváme záležet na lokálních zdrojích nebo houbách z panenské přírody.

Kteroukoli z našich hub si vyberete, tak zbytek balení můžete pohodlně využívat vnitřně, čímž posílíte imunitní reakce ve Vašem těle.

 

U vitálních houbách platí jedno klíčové pravidlo, a to je konzistentnost užívání, chcete-li vidět výsledky. V dnešní době bohužel všichni chceme všechno rychle, hned, okamžitě. Avšak to, co funguje okamžitě, jsou syntetické látky, které s sebou nesou řadu nežádoucích účinků.

Příklad: pokud se jednoho dne donutíte jít běhat, zaběhnete 5 kilometrů a další den budete rozbití, uboleni, tak si řeknete, že to není pro Vás a Vašemu zdraví to nijak neprospěje. Budete-li však běhat celý měsíc, každý den 200 metrů, vytvoříte si k běhání pozitivní návyk, a bude to mít přínos pro Vaše zdraví.

Pokud je nějaká změna v naší společnosti skutečně důležitá, je to právě trpělivost a konzistence. Neboť jen tak lze docílit změny a progrese.

 

Doufáme, že jsme Vás namotivovali k malým krůčkům k velkým změnám, pojďme tedy už na ty recepty.

 

 

 

Pleťová maska ​​z Reishi a medu Manuka

Jedna z nejjednodušších čistících a uklidňujících masek, kterou můžete připravit je složená jen ze dvou ingrediencí – medu Manuka a extraktu z Reishi

Ingredience:

Postup:

 • Obsah kapslí vysypte do misky
 • Smíchejte s medem Manuka, abyste dosáhli rovnoměrné konzistence
 • Naneste na pokožku a nechte působit 5 minut
 • Po 5 minutách jemně vmasírujte do pokožky
 • Opláchněte s teplou vodou a vysušte
 • Naneste například. jojobový olej nebo váš běžný hydratační krém

Reishi – hydratace, protizánětlivá, antioxidanty

Manuka med – antibakteriální, protizánětlivý a uklidňující – skvělý pro pleť s akné

 

Zklidňující balzám z Chagy

Tento recept je pro výživu suché, popraskané nebo zanícené pokožky. Obsahuje 5 ingrediencí, avšak výsledný balzám Vám vydrží až 6 měsíců!

Ingredience:

9 PL* bambuckého másla

6 PL extra panenského kokosového oleje

3 PL kakaového másla

10 kapek čajovníkového oleje (může/nemusí být, také můžete přidat i jiný esenciální olej, který máte rádi

2 ČL** Hrotlife Chaga (Můžete použít 2 kapátka Chaga tinktury, nebo práškového Chaga extraktu, zbytek můžete využívat vnitřně)

*polévkové lžíce

*čajové lžičky

Postup:

 • Ve vodní lázni rozpusťte bambucké, kakaové máslo a kokosový olej, při nízké teplotě, dokud nevytvoříte rovnoměrný mix. S tou teplotou opravdu opatrně, tady platí, že méně je někdy více.
 • Chcete-li, přidejte esenciální olej, a nakonec Chagu – 2 kapátka tinktury nebo 2 lžíce lyofilizovaného extraktu. Metličkou promíchejte.
 • Nalijte směs do zavařeninové sklenice, nebo chcete-li být kreativní, výběr nádoby necháme na Vás. Nechte zchladnout, a dejte do chladničky na 2-4 hodiny, aby směs ztuhla. Potom ji můžete nechat při pokojové teplotě. Vydrží vám až 6 měsíců.

 

Čaga – obsahuje SOD (superoxid dismutázu) – enzym zodpovědný za vychytávání volných radikálů, a melanin, který chrání před UVB zářením. Spolu pomáhají vyživovat pokožku při dnešní stravě chudé na živiny, nebo enviromentálním znečištěním či nadměrným stresem

Bambucké, kakaové máslo a kokosový olej – trojice silných hydratačních látek z přírody – mimikují mastnotu, kterou naše pokožka produkuje, a proto jejich mastné kyseliny pleť může vstřebat a zvýšit svoji hydrataci. Mají také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, skvělé pro opravu poškozené, podrážděné či zanícené pokožky.

Esenciální olej z čajovníku (tea tree oil) – má antibakteriální, antivirální a protizánětlivé vlastnosti, které jsou potřebné při zanícené pokožce, nebo při akné.

Reference: 

 1. Cheung, P.C. Mushrooms as Functional Foods; John Wiley & Sons: Hoboken, NJ, USA, 2008; pp. 1–34.
 2. Miles, P.G.; Chang, S.T. Mushrooms: Cultivation, Nutritional Value, Medicinal Effect, and Environmental Impact, 2nd ed.; CRC Press: Boca Raton, FL, USA, 2004; pp. 1–26.
 3. Poucheret, P.; Fons, F.; Rapior, S. Biological and pharmacological activity of higher fungi: 20-Year retrospective analysis. Cryptogam. Mycol. 2006, 27, 311–333.
 4. Ahmad, M.F.; Ahmad, F.A.; Azad, Z.; Ahmad, A.; Alam, M.I.; Ansari, J.A.; Panda, B.P. Edible mushrooms as health promoting agent. Adv. Sci. Focus 2013, 1, 189–196.
 5. El Enshasy, H.A.; Hatti-Kaul, R. Mushroom immunomodulators: Unique molecules with unlimited applications. Trends Biotechnol. 2013, 31, 668–677.
 6. Kalacˇ, P. A review of chemical composition and nutritional value of wild-growing and cultivated mushrooms. J. Sci. Food Agric. 2013, 93, 209–218.
 7. Hyde, K.D.; Bahkali, A.H.; Moslem, M.A. Fungi—An unusual source for cosmetics. Fungal Divers. 2010, 43, 1–9.
 8. Camassola, M. Mushrooms—The incredible factory for enzymes and metabolites productions. Ferment. Technol. 2013, 2.
 9. Badalyan, S.M. The main groups of therapeutic compounds of medicinal mushrooms. Med. Mycol. 2001, 3, 16–23.
 10. Nguyen, G; Torres A. 11 Sept. 2012, Systemic Antioxidants and Skin Health. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23135663/#:~:text=Most%20dermatologists%20agree%20that%20antioxidants,as%20preventing%20wrinkles%20and%20inflammation.
 11. Majtan, J; Milos J. 1 Apr. 2018, β-Glucans: Multi-Functional Modulator of Wound Healing. NCIB. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017669/.
 12. Du, B, et al. 11 Mar. 2013, Skin Health Promotion Effects of Natural Beta-Glucan Derived from Cereals and Microorganisms: a Review.National Library of Medicine, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494974/.
 13. Markova, N, et al. 15 Apr. 2009, Skin cells and tissue are capable of using L-ergothioneine as an integral component of their antioxidant defense system.National Library of Medicine, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19439218/
 14. Huang, T, et al. 30 July 2018, Cosmetic and Therapeutic Applications of Fish Oil's Fatty Acids on the Skin. NIH,www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6117694/.
 15. Kawamura, A, et al. 2011, Dietary Supplementation of Gamma-Linolenic Acid Improves Skin Parameters in Subjects with Dry Skin and Mild Atopic Dermatitis.NIH, U.S. National Library of Medicine, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22123240/.
 16. Balbas, G, et al. 20 June 2011, Study on the Use of Omega-3 Fatty Acids as a Therapeutic Supplement in Treatment of Psoriasis.NCIB, NIH, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3133503/.
 17. Brenner, M, and J Hearing. 1 May 2009, The Protective Role of Melanin Against UV Damage in Human Skin. NCIB,NIH, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/.
 18. Wang, J. et al. 2017, December 1. Emerging Roles of Ganoderma Lucidum in Anti-Aging. NCIB. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758346/.
 19. Zhao, H, et al. 2011, December 10. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial. NCIB. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22203880/.
 20. Cui , X. Y. et al. 2012, February 15. Extract of Ganoderma lucidum prolongs sleep time in rats. NIH. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22207209/.
 21. Yan, Z.-F., et al. 2014, August 13. Inhibitory and Acceleratory Effects of Inonotus obliquus on Tyrosinase Activity and Melanin Formation in B16 Melanoma Cells. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145793/.
 22. Murav’eva, D. A. et al. 1981, January 1. Chemical and medicobiological properties of chaga (review). Pharmaceutical Chemistry Journal. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11094-006-0194-4.
 23. Hyde, K. et al. 2010, July. Fungi - An unusual source for cosmetics. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/226231469_Fungi_-_An_unusual_source_for_cosmetics.
 24. Shen, T. et al. 2017, August. Tremella fuciformis polysaccharide suppresses hydrogen peroxide-triggered injury of human skin fibroblasts via upregulation of SIRT1. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561887/.
 25. Ruan, Y. et al. 2018, May 2. Tremella fuciformis Polysaccharides Attenuate Oxidative Stress and Inflammation in Macrophages through miR-155. NIH. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29854576/.
 26. Hseu, Y.-C. et al. 2020, February 12. The Antiaging Activity of Ergothioneine in UVA-Irradiated Human Dermal Fibroblasts via the Inhibition of the AP-1 Pathway and the Activation of Nrf2-Mediated Antioxidant Genes. Hindawi. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2020/2576823/.
 27. Taofiq, O. et al. 2016, October 14. Development of Mushroom-Based Cosmeceutical Formulations with Anti-Inflammatory, Anti-Tyrosinase, Antioxidant, and Antibacterial Properties. NIH. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274557/.
 28. Sharpe, E., Farragher-Gnadt, A. P., Igbanugo, M., Huber, T., Michelotti, J. C., Milenkowic, A., . . . Bou-Abdallah, F. (2021). Comparison of antioxidant activity and extraction techniques for commercially and Laboratory prepared extracts from SIX mushroom species. Journal of Agriculture and Food Research,100130. doi:10.1016/j.jafr.2021.100130
 29. Sharifi-Rad, J., Butnariu, M., Ezzat, S., Adetunji, C., Imran, M., Sobhani, S., . . . Martins, N. (2020, August 25). Mushrooms-rich preparations on wound healing: From nutritional to medicinal attributes. Retrieved April 08, 2021, from https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.567518/fulld
 30. DeFino, J. (2018, November 23). Is this the new hyaluronic acid? Retrieved April 08, 2021, from https://www.thezoereport.com/p/snow-mushroom-skincare-products-could-replace-all-your-hyaluronic-acid-serums-13176008
 31. Park, Y.K., Lee, H.B., Jeon, E.J., Jung, H.S., Kang, M.H. 2008, ‘Chaga mushroom extract inhibits oxidative DNA damage in human lymphocytes as assessed by comet assay’, BioFactors, vol. 21, no. 1-4, pp. 109-112. doi.org/10.1002/biof.552210120
 32. Solano F. (2020). Photoprotection and Skin Pigmentation: Melanin-Related Molecules and Some Other New Agents Obtained from Natural Sources. Molecules (Basel, Switzerland)25(7), 1537. doi.org/10.3390/molecules25071537
 33. Sande, D., Oliveira, G. P., Moura, M., Martins, B. A., Lima, M., & Takahashi, J. A. (2019). Edible mushrooms as a ubiquitous source of essential fatty acids. Food research international (Ottawa, Ont.)125, 108524. doi.org/10.1016/j.foodres.2019.108524

Produkty

Hacker´s Cofee BIO káva Hrotlife 100g
Biohacker´s coffee BIO káva Hrotlife 100g
Počet hvězdiček je 0 z 5
501 Kč
Skladem
Reishi tinktura Hrotlife 50ml
Reishi tinktura Hrotlife 50ml
Počet hvězdiček je 0 z 5
753 Kč
Skladem
Lion´s mane tinktura Hrotlife 50ml
Lion´s mane tinktura Hrotlife 50ml
Počet hvězdiček je 0 z 5
753 Kč
Skladem
Zobrazit více