DOPRAVA ZDARMA nad 1500Kč

3 tipy jak si o svátcích provonět domov. Tip 3 vám změní život!

3 tipy jak si o svátcích provonět domov. Tip 3 vám změní život!

Připravit si voňavou domácnost nemusí být složité ani nákladné. Stačí si pořídit hrnec, ve kterém na nízkou teplotu ohříváme vodu a sušené bylinky, bylinkové čaje nebo koření.

1. Bylinky pro večerní odpočinek a relaxaci

Do hrnce s teplou vodou vložíme,  co máme doma: sušené kvítky levandule, heřmánek nebo bylinkový čaj s heřmánkem, muškátový oříšek nebo květ, meduňku, a necháme na mírném ohni bublat, dokud nebude byt provoněný.

Levandule má uklidňující a relaxační účinky, heřmánek je vhodný pro klidný spánek, meduňka pomáhá proti stresu a muškátový oříšek má příjemnou kořeněnou vůni.

2. Pro sváteční atmosféru

Na nízkém ohni dáme do hrnce s vodou bylinky a koření s hřejivou vůní: třeba skořici, hřebíček, badyán, anýz, bobkový list, zbytek vanilkového lusku po přípravě cukroví, nebo citronovou kůru a necháme bublat.

Skořice, hřebíček a badyán mají typickou vánoční vůni, anýz je jemnější a vanilka dodá sladkou notu. Bobkový list a citronová kůra dodají vůni a zároveň pomohou vyčistit vzduch.

3. Jak se zbavit odéru přesmaženého oleje

Určitě znáte nepříjemný smrad přesmaženého oleje, který často prostupuje celým bytem. Abychom se zbavili odéru přesmaženého oleje po řízcích, kaprovi, ale i lívancích, hranolkách připravíme si voňavý kotlík:

Vodu s trochou octa (ocet je tou složkou, která odstraní vůni oleje a mastnoty). Octem to nepřeháníme, bude se také odpařovat a jeho vůně může být štiplavá, vždy můžeme přidat více. Do kotlíku přidáme voňavé koření dle vkusu, především proto, aby se zakryla vůně octa. Ocet necháme na mírném ohní odpařovat a dobře větráme. Za nedlouho nebude po smaženém smdradu ani památky.

Tipy na další bylinky a koření, které můžete použít:

    • pro vůni citrusů: citronová kůra, pomerančová kůra, máta, limetka, pomeranč
    • pro vůni lesa: jehličnaté větvičky, borovice, smrk, cedr
    • pro vůni orientu: kardamon, zázvor, zázvorový sirup, fenykl
    • pro vůni čokolády: kakao, vanilka, skořice

Experimentujte s různými kombinacemi a najděte si svou oblíbenou vůni, která vám bude dělat radost.