Rozdáváme růžovou vodu zdarma

Slavný Festival růží

Slavný Festival růží

Slavný Festival růží

Pokud jste ve středním Bulharsku v květnu nebo červnu, můžete cítit svěží vůni, která se line nad růžovými poli Kazanlaku. Od roku 1903 pořádá místní komunita v Kazanlaku v prvním červnovém týdnu Slavnost růží. V tmoto období vrcholí sezóna sběru růží a je třeba ji oslavit!  Kazanlak vítá turisty z celého světa a poskytuje jim nezapomenutelný a radostný pobyt plný zážitků.

zber ruzi

Tradice trvající více než sto let!

Festival růží v Kazanlaku je nejznámějším festivalem v Bulharsku a má více než 110 letou tradici. Poprvé se konal v roce 1903, kdy obyvatelé Kazanlaku uspořádali festival na oslavu krásy a vznešenosti růží. V následujících letech se k oslavám připojilo další město v Růžovém údolí, Karlovo, které je rovněž proslulé výrobou růžového oleje. V posledním desetiletí se tradiční slavnosti růží staly festivalem talentu, umění a krásy s pestrým kulturním programem pro turisty, který trvá déle než měsíc. Tyto oslavy mají nyní národní charakter a starobylé tradice se dodržují dodnes.

zber ruzi

Karnevalový průvod, hudba a tanec

Oslavy začínají se začátkem sklizně ranním rituálem, kdy se na polích za zpěvu a tance scházejí sběrači růží oblečení v národních krojích. Rituál sběru růží v růžových zahradách se koná ve vesnici Enina a růže se sbírají velmi brzy, již od 4 hodin ráno, aby na nich byla rosa, jinak dávají mnohem méně oleje. Podle místních obyvatel začíná nejzábavnější část festivalu odpoledne, kdy se slavnost přesouvá do ulic města a koná se festivalový průvod. Pěstitelé růží se doslova oblékají do růží a účastní se karnevalového průvodu spolu s ostatními účastníky oslav.

karnevalovy sprievod

Všude kolem vás jsou zajímavé karnevalové kostýmy, zábavná hudba a usměvavé tváře! Čekají vás vystoupení pěveckých skupin a kapel, umělecký program, výstavy, ochutnávky vín a gurmánské show. Mezi lidmi se promenádují kukeri, maškary, které zahánějí zlé duchy. Slavnostní průvod končí na náměstí Seuthopolis. Rituál sklizně růží je zachycen v mnoha folklorních vystoupeních a tancích. Později jsou návštěvníci zváni k ochutnávce růžového džemu a růžové pálenky.

tanec ruzi

Volba Královny růží

Krátký festival vrcholí volbou Královny růží. Účastníci vyberou nejkrásnější ženu festivalu oděnou do růží a proběhne tradiční korunovace královny.

kralovna ruzi

Atmosféra na tomto festivalu je opravdu neuvěřitelná. Místní obyvatelé říkají, že město polévají růžovou vodou z vrtulníku, aby vonělo autenticky. Slavnost růží v Bulharsku není jen národní událostí, ale přijíždějí se na ni podívat turisté z celého světa. Slavnost růží je zkrátka krásný zážitek a každý tu noc sní o růžích, takže pro jednou jsou doslova na růžích.