DOPRAVA ZDARMA nad 1500Kč

Šílenství jménem Valentýn

Šílenství jménem Valentýn

Šílenství jménem Valentýn

Všude samé srdíčka, sladkosti ve tvaru srdcí a plyšové hračky s "originálním" nápisem MILUJI TĚ. Lidé se zbláznili a začíná se další hon za dárky podobně jako před více než měsícem během vánočních svátků. Trh na nás všech tlačí s bohatou nabídkou valentýnského "lecčems", no a ne každý dokáže v klidu zvládnout pulty plné přeplněných zbytečností.

Nepochází z Ameriky!

O jeho původu víme sice poměrně málo, ale určitě bychom ho neměli hledat v Americe, která sice představuje jeho dnešní komerční tvář, ale neváže ji s ní žádné historické pouto.

Valentinus byl římský křesťanský kněz a lékař, žijící v Římě za vlády císaře Marka Aurelia Klaudia, který bývá zobrazován s kalichem v levé ruce a s mečem v pravé. Vidět ho můžeme i v oblečení biskupa, který uzdravuje chlapce z padoucnice (epilepsie). Je také patronem cestujících, včelařů a mládeže. Za vlády císaře Klaudia byli křesťané krutě pronásledováni a dokonce zakázal ženit se vojákům, protože měl dojem, že ženatí muži nepodávají dobré výkony na bojišti.

Osoba vzdělaného Valentýna je opředena řadou legendami, jedna z nich říká, že ho uvěznili, protože léčil uvězněné křesťany, další zas, že důvodem jeho odsouzení bylo tajné oddávaných mladých křesťanských párů i přes zákaz císaře, za což byl 14. února 269 sťat. Před svou popravou ve vězení se prý Valentýn zamiloval do dozorcovy slepé dcery. Údajně jí stihl navrátit zrak. Traduje se, že Valentinus poslal dívce před smrtí lístek s nápisem "Od Tvého Valentýna". Tak vznikla první symbolická valentýnka.

Svátek sv. Valentýna však vznikl až o pár století později. Na počest biskupa Valentýna ho 14. února 496 vyhlásil papež Gelasius.

Jiná legenda spojuje svátek zamilovaných s vévodou Karlem Orleánský, který skončil v britském zajetí. Do rodného Francouzská prostřednictvím veršů poslal manželce zamilovaný odkaz. V 19. století se tento odkaz rozšířil do celého světa.

Valentýn dnes

Církev prý změnila tento pohanský svátek tak, že sv. Valentýnu, který měl svátek den předtím, svěřila do ochrany snoubenců a zamilovaných. Mnoho legend odkazuje na skutečnost, že začátkem února si začínají hledat svůj párek ptáci, proto se prý začal 14.února slavit jako svátek zamilovaných.


Valentýnské pozdravy si začali lidé posílat až později, první "valentýnku" prý poslal v 15. století z londýnského vězení své manželce Orleánský vévoda Charles a tradice se rozšířila nejvíce v 19. století, kdy se Svatovalentinské pozdravy začaly vyrábět hromadně. Tohoto se chytili i další obchodníci a postupně začali nabízet valentýnské sladkosti, kytice a hračky. Svátek zamilovaných k nám začal pronikat v 90. letech nedávno minulého století ve své nejkontroverznější podobě.

Nejkrásnější je růže

Každý z nás potřebuje k životu projevy lásky a přátelství v podobě polibků či objetí nebo pohlazení, které v každém z nás probouzejí ty nejkrásnější pocity. Prožívat však lásku v jeden den v roce a kupovat proto kopec nesmyslných dárků je spíše trošku na smích. Nespadněte do vlny kýčového šílenství, ale zůstaňme věrní klasickému symbolu lásky, jehož původ sahá ještě do dob římského císařství, a tím symbolem je obyčejná růže! Proč je růže symbolem lásky? Kde se vzala a jakou má historii?

V dávné antické zemi vznikl první příběh. Růže prý vyrůstaly z krve Adonise po jeho smrti. Adonis zahořel vroucí láskou k Afroditě a proto se růže staly symbolem znovuzrození a lásky, která zvítězila nad smrtí. Od té doby je růže znakem vroucího milování a obdivu. Ale věděli jste, že její význam je podstatně větší? Římané růže spojovali s odvahou na bitevním poli, věnce z růží se nosily u příležitosti římských slavností. Říká se, že císař Nero zasypal své hosty při večeři tunami okvětních plátků až se někteří pod nimi bohužel udusili. Právě v Římě spatřila světlo světa i jedna z nejstarších odrůd Rosa gallica. Zde bylo také zvykem, že novomanželé nosili při sňatku na hlavě věnec z růží a ženy z vyšší společnosti používaly plátky růží na obklady pro krásnou zdravou pleť. Tyto květiny měly jednoduše využití v každé oblasti. Divoká růže visela na dveřích pokoje kde se vedly tajné jednání, tento zvyk pochází z přísloví sub rosa, což znamená držet tajemství. Růže byla také přijímána jako symbol krve křesťanských mučedníků. A růže je také spojována s Pannou Marií. Sv. Dominik prý na její počest založil růžovou zahradu.

Růže se dostala do povědomí jako národní květ Anglie, Bulharska nebo Spojených států amerických.

Vášnivá a jemná vůně růží

Dnes kytice růží chápeme především jako symbol lásky. Muži nimi obdarúvavajú ženy, aby jim projevili svou náklonnost. A v očích každé ženy se při pohledu na kytici růží automaticky zapálí jiskřičky radosti. Červené růže to mluvili za nás v minulosti a říkají to i dnes. A to je na nich to nejkrásnější. Růže řeknou za nás to, co cítíme. Nemusíme ale sahat po růži v květinářství. Růže má více podob! A jeden z těch jednoduchých a zároveň rafinovanejších je například vůně růže. Zkuste proto místo hmotné růži sáhnout raději po výrobku z růží. V neposlední řadě obdarovanému vykouzlí úsměv na tváři. Láska je přece krásná a s úsměvem jde všechno snadněji. Nechte vůni tohoto jemného květu mluvit za vás. Projevte právě ní vaše pocity a touhy. Růže vám v tom jistě pomůže.

Krásný projev náklonnosti v tento den může být společný romantický koupel v růžích, který ocení jistě i váš partner. Dosáhnete jej pomocí soli do koupele z růží. Dopřejte si pořádný a voňavý relax v koupelně - což může být příjemnější, než se po celém dni ponořit do horké vany? Pozvěte i partnera a udělejte si spolu romantický večer!