Doprava zdarma nad 1500 Kč

Návrat do školy - jak ho dětem ulehčit a na co se připravit?

Návrat do školy - jak ho dětem ulehčit a na co se připravit?

Zvyknout si na režim

Zejména menší děti mohou mít problém s razantní změnou jejich režimu. Během prázdnin spí dlouho, jsou také déle vzhůru, podnikají s rodiči, prarodiči i širší rodinou spoustu aktivit, výletů, dovolené. Nemají pevný režim, nemusí sedět několik hodin ve škole, prohánějí se venku s kamarády, vymýšlí novou zábavu. Připravte děti, alespoň částečně, na změnu, která nastane. Předejdete tak možným zaspáním, bojkotování školy nebo slzavému údolí.

O všem mluvte

Na začátku se určitě vyplatí dětem opatrně sdělovat, že se jejich volno brzy vystřídají povinnosti. Právě to, že se o škole budete často zmiňovat, třeba mezi řečí nebo upozorněním na to, že se ve výloze objevila hezká aktovka, dáváte dětem najevo, že se blíží změna. Ptejte se dětí, na co se těší, z čeho mají obavy. Pomozte jim rozptýlit jejich obavy,vyjmenujte jim všechna pozitiva - kamarádi ve škole, kroužky, školy v přírodě, kina a divadla se školou a podobně.

Režim nanečisto

Jsou vaše děti zvyklé spát dlouho a chodit pozdě spát? Pak pro ně bude ranní budíček do školy hodně nepříjemný. Můžete s nimi vstávání natrénovat a minimálně deset dní před začátkem školy si pomaličku zvykat na určitý režim. V něm by měly být zásadní body jako vstávání, snídaně, oběd, večeře, vana a pak spánek. Udělejte jim rutinu příjemnější! Do vany pořiďte voňavou pěnu, sáhněte po kvalitním sprchovém gelu, šamponu na vlasy a důležitému tělovému mléku, které dětské tělíčko hydratuje a nevysušuje. Díky tomu si děti zvyknou na režim a nebude pro ně tak těžké vstávat nebo dodržovat večerku. K tomu se samozřejmě přidají další povinnosti, ale ty půjdou lépe zvládnout, když už budete mít vytvořený režim.

Zapojte děti do nákupu pomůcek

Menší i větší děti zapojte do příprav na školní rok. Jděte s nimi vybrat novou aktovku nebo batoh, dopřejte jim v tomto dostatek volnosti, ať si vyberou potisky a vzhled, jaký chtějí. Vy dohlédněte na to, aby byl batoh nebo aktovka vhodný pro záda, komfortní a podobně. Podobně to dělejte i u přezůvek, sešitů nebo obalů na sešity, pastelek, penálu, ale například také dětské kosmetiky. Ve školní brašně se jistě budou hodit vlhčené ubrousky, dezinfekce nebo pomáda na rty. Čím víc děti budou mít svobodnou volbu a vyberou si to, co se jim líbí, tím víc se do školy budou těšit. 

Natrénujte cestu do školy

Trénovat cestu do školy je spíše pro starší děti, které už chodí samy, ale hodí se to i těm mladším. Připomenete dětem, kam mají jít, kde jsou přechody pro chodce, poučíte je o bezpečnosti, zjistíte, jak dlouho děti do školy jdou a tím pádem jim upravíte vstávání tak, aby byly ve škole včas. 

Připravte se na podzim a zimu

S nástupem školy obvykle po pár dnech přichází chladnější počasí. O své slovo se hlásí podzim. Čím se stupně na teploměru snižují, tím vyšší je výskyt různých nachlazení, chřipek a angín. Posílit imunitu, zvlášť u dětí, které jsou v kontaktu s dalšími dětmi a ne vždy se oblečou tak, aby jim bylo teplo, je důležité. V kategorii doplňky stravy najdete velké množství vitamínů nejen pro dospělé, ale i pro děti. Například vitamín D3 pro děti nebo sirup na posílení imunity se stanou velkými pomocníky. Děti ocení také multivitamíny, které nejen hezky vypadají, ale také dobře chutnají. Rakytníček pro ně připravil hned několik příchutí - višeň, hruška, divoké ovoce nebo motivy džungle a mořský svět

Mimo jiné můžete děti poučit nejen o přecházení silnice, ale také o tom, že s cizími lidmi se nemají bavit, mají na sebe dávat pozor a kdyby jim někdo nabízel bonbony, nemají si je brát. Určitě nebude na škodu, když si s dětmi zopakujete vaši adresu, kdyby se náhodou ztratili, jak se jmenují, základní telefonní čísla třeba na maminku nebo na tatínka.