DOBRAVA ZDARMA nad 1500Kč

Kokosový olej

Kokosový olej

Kokosový olej se získává z dužiny plodu kokosovníku. Je to rostlinný olej a jeho hlavní složkou je kyselina laurová - nasycená mastná kyselina, známá hlavně tím, že urychluje metabolismus.

Kokosový olej má bílou barvu a jeho konzistence je tuhá, ale při zvýšené teplotě se mění na kapalnou a barva je průhledná. Má jemnou, příjemnou kokosovou vůni, je odolný vůči vysokým teplotám, odolává oxidování, proto se jeho barva časem nemění na žlutou. Kokosový olej se neukládá do tukových zásob a energii uvolňuje postupně. Jeho využití je opravdu širokospektrální, od péče o vlasy, pokožku, pleť až po nenahraditelného pomocníka v kuchyni. Je to zdravý tuk, obsahuje vlákninu, proto je velmi prospěšný při zdravém stravování, dokonce hubnutí!

Jak můžeme kokosový olej využít?

Vlasy:

Máte suché, lámavé, namáhané vlasy bez lesku? Udělejte si zábal z kokosového oleje! Na konečky vlasů naneseme tenčí vrstvu oleje, zabalíme do ručníku a necháme působit minimálně 1 hodinu. Pokud se vám zdá být olej příliš mastný, klidně ho smíchejte k masce na suché vlasy s roztřepenými konečky. Později vlasy důkladně umyjeme šamponem a pokračujeme běžnou úpravou. Dbáme na pečlivě vybraný šampon na odmaštění. 

Pokožka:

Kokosový olej můžete použít jako výborný olej při masáži, který pokožku hydratuje a zároveň uvolňuje. O hydrataci pokožky se postará po celý rok. V zimě při nízkých teplotách, kdy je naše pokožka vysušená mrazem a v létě při neustálém slunečním záření. Kokosový olej je vynikající na hloubkovou hydrataci vaší pokožky, ale nemá ochranný faktor. Proto ho klidně smíchejte s opalovacím krémem nebo použijte takový opalovací krém, který ho již obsahuje například přírodní opalovací mléko SPF30 od WoodenSpoon. Pokožka bude krásně hladká, svěží, zdravá a zároveň chráněna.
Pokud kokosový olej použijete po opalování, vaší pokožce zaručeně dodá lahodný, chladivý účinek. Je také výborný na suchou kůžičku v okolí nehtů, suché chodidla a podrážděnou pokožku po holení.

Pleť:

Má výborné zvláčňující účinky a rychle se vstřebává do pokožky, takže naši pleť hydratuje a nezanechává nepříjemný mastný film. Jelikož má kokosový olej antibakteriální účinky, je vhodný k léčbě aknózní pleti. Použití je velmi jednoduché. Každý večer, na vyčištěnou, osušenou pleť naneseme kokosový olej a jemnými krouživými pohyby jej vmasírujeme. Necháme působit celou noc a ráno pleť důkladně omyjeme a opět vyčistíme.

Zuby:

Krásný, zdravý a bílý úsměv? I k němu Vám pomůže právě kokosový olej. Jelikož má antibakteriální účinky, působí jako prevence proti zubnímu kazu. Po každém umytí naneseme malé množství kokosového oleje na prst a jemně si jím přecházíme po všech zoubcích rovnoměrně. Pravidelné používání se postará o hezčí a mnohem bělejší úsměv. Pokud chcete mít navíc i svěží mentolový dech vyzkoušejte zubní pastu s kokosovým olejem a mátou od Nordics Oral Care

Jako potravina:

Kokosový olej je výborný pomocník v kuchyni. Obsahuje vitamíny jako A, C a E, má lahodnou chuť a příjemnou vůni. Využívá se na pečení koláčů, jako přísada do salátů a nahradí máslo na chlebu. Navíc se nepřepaluje, je stabilní až do 200 ° C, proto je vhodný i na smažení. Kokosový olej nám pomáhá při hubnutí. Neukládá se do tukových zásob, je velmi lehce stravitelný a snižuje pocit hladu. Podporuje tvorbu zdravých hormonů, snižuje stres a zvyšuje naši energii postupně během celého dne.

Pozor na správné užívání a dávkování:

  • Jako každá vynikající potravina i kokosový olej má své výhody i nevýhody.
  • Navzdory všem příznivým účinkem nemusí vyhovět každému jedinci. Dávejte si pozor především na intoleranci kokosu a alergie.
  • Někdy je méně více. I když na jedné straně pomáhá při hubnutí, nadměrné množství užívání vyvolá opačný účinek. Postarají se o to právě mastné kyseliny, které při "předávkování" způsobují kalorickou bombu a mají nežádoucí účinky na naše srdce.
  • Také může dojít k střevním potížím, i když ty vědí zmizet opravdu velmi rychle.
  • Nepoužívejte kokosový olej jako jediný, snažte se ho sem - tam nahradit i jinými tuky, jako například vepřovým sádlem, olivovým olejem či ořechy.

Pro co nejlepší vlastnosti kokosového oleje doporučujeme vyzkoušet kokosový olej v BIO kvalitě. Najdete ho u nás pod názvem Kokosový olej 100% Bio Alteya Organics