Jak v létě bojovat s nepříjemným hmyzem?
Hlavní rozdíl mezi přírodními a chemickými repelenty hmyzu je v aktivní složce, která odpuzuje hmyz. Přírodní repelenty používají přírodní složky jako esenciální oleje a jiné prvky na rostlinné bázi. Patří sem oleje z citrónového eukalyptu, pelargonie, cedru, máty peprné, citronely a citrónové trávy. Celkově výzkumy ukazují, že přírodní repelenty proti hmyzu jsou bezpečné a účinné pro dokážou nás dostatečně ochránit. I proto si dnes mnozí lidé vybírají přírodní repelenty jako bezpečnější alternativu.
Jak se vyhnout nepříjemným chemikáliím?
Většina sprejů a repelentů proti hmyzu obsahuje insekticidy a pesticidy. Protože účelem těchto chemikálií je zabíjet živé organismy. Tyto chemikálie se také uvolňují do životního prostředí a mohou mít negativní vliv i pro jiné organismy. Podle Environmental Working Group jsou potenciálně škodlivé také pro děti a domácí zvířata. Výzkum také poukazuje na možné karcinogenní vlastnosti aktivních i inertních složek v běžných sprejích proti hmyzu. Zbytky spreje se mohou hromadit také na hračkách, nábytku a kobercích.
Co je přírodní repelent proti hmyzu?
Přírodní repelenty proti hmyzu obsahují látky vyrobené z rostlinných olejů (jako listy, stonky, kůry nebo květiny), které se aplikují na pokožku nebo oděv a používají se k odpuzování hmyzu. Tyto rostlinné oleje zahrnují oleje z citrónového eukalyptu, citronely, máty peprné, levandule a cedrového dřeva. Mnoho lidí upřednostňuje tyto oleje před tradičními produkty, zvláště u malých dětí.
Jak fungují přírodní repelenty proti hmyzu?
Většina přírodních odpuzovačů hmyzu funguje tak, že do ovzduší vyzařuje mnoho takzvaných těkavých molekul – tedy molekul, které se snadno vypařují – a vydávají vůni, kterou komáři nesnášejí. Když molekuly opouštějí pokožku a jsou emitovány do vzduchu kolem oblasti aplikace, vytváří ochranný štít.
Proč si vybrat přírodní repelent?
Přírodní repelenty hmyzu nepovažují insekticidy a látky, které hmyz zabíjejí, kvůli své přirozené těkavosti se však musí aplikovat v pravidelných intervalech, aby poskytovaly trvalou ochranu. Chemické repelenty jsou v tomto ohledu ve výhodě, protože je není třeba nanášet tak často. Výjimkou je podle výzkumníků z New Mexico State University olej z citrónového eukalyptu, o kterém bylo zjištěno, že je téměř stejně účinný a trvanlivý jako produkty na bázi diethyltoluamidu, který je hlavní složkou chemických repelentů.
Repelent proti hmyzu nebo opalovací krém?
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by lidé měli jako první aplikovat opalovací krém a teprve poté repelent proti hmyzu. Obecně se doporučuje používání samostatných přípravků - repelentu a opalovacího přípravku. CDC však také poznamenává, že úroveň SPF opalovacího krému se může snížit, když se po aplikaci krému nanese repelent proti hmyzu, takže se doporučuje častější aplikace opalovacího krému.
Po jakém přírodním repelentu sáhnout?
Nenechte si pokazit den jen kvůli nepříjemnému létajícímu hmyzu. V naší nabídce e-shopu Biorůže rovněž naleznete přírodní alternativu - Přírodní repelent proti komárům a hmyzu Wooden Spoon 50 ml. Přírodní sprej proti komárům a klíšťatům s unikátní kombinací silných esenciálních olejů vám poskytne potřebnou ochranu v teplých letních dnech. Sprej obsahuje výtažek z byliny kocourník obecný, která prokazatelně odpuzuje komáry, klíšťata, všechny druhy hmyzu a zabraňuje jejich kousnutí. Přírodní složení tohoto spreje je šetrné k přírodě, ale ik vaší pokožce.