Doprava zdarma nad 1100Kč

Bakterie a mikroby jsou všude. Ve vzduchu, půdě, vodě, na všechpovrších včetně těla. Většina je neškodných a některé jsou dokonce důležitý pro zdraví (napŕíklad ty v našem těle). Bakterie umí být aktivní na našej kůži hodiny, někdy dny.

Lidská pokožka je ideálnim povrchem  pro ně. Je organická a proteíny a mastné kyseliny na povrchu s nima výborně interagují. Když se dotknete povrchu s bakterií, tá sa nalepí na vaše ruce a  při dalším kontaktě s obličejem (očima, nosními dírkami, ústy) se můžete nakazit. Ukázalo se, že většina lidí se dotýka obličeje kadých 2-5 minut.

Naši první obranní línii proti škodlivým choroboplodným zárodkům je mýdlo. Propagacy mytí rukou napomáha fakt, že tak můžeme zabránit šíření bakterii a to, že v současnosti ještě neexistuje protilátka na aktuálně vyčínajíci koronavírus.

Proč a jak tedy mýdlo pracuje?

Mýdlo nezabíji bakterie na našich rukou, ale jich odstraňuje. Bakterie sa drží oleje a mastnoty na rukách (nechutné, ale naprosto normálni :)) Voda sama o sobě neodstráni mnoho bakterií, protože se s olejem odpuzuje (takže nepřicházeji do kontaktu). Mýdlo zbožňuje kombinaci oleja a vody, působí ako mediátor mezi nimi a po opláchnutí vodou odnáši bakterie.

Protože tam nejsou žádne silné vazby, niení potřebná na jejich rozklad silná chemikálie. Dezinfekce, gely a křémy s obsahem alkoholu jsou užitečné v jejich odstraňování, ale nie natolik jako bežná mýdla. Ve výrobcich založených na alkoholové bázy (60 a více % etanolu) by ste museli bakterie v podstatě vykoupat a ani tření by nezaručilo, že se gel dostane do každého záhybu. Mýdlu stačí jen velmi malé množství vody.

Takže použití mýdla je nejefektívnější (ne čisté vody!), ale dezinfekce na alkoholové bázi je vhodný záložní plán v prípadě, že použití mýdla není možné.

Náš tip: Myjte si ruce tak akoby ste právě chytali papričky jalapenos a chystali sa vyměnit si kontaktní čočku. :D